Tümkiadİb Enerjiİsmail BağrıaçıkMaraş HaberMuhammet ELİAÇIK
DOLAR
18,4951
EURO
17,7997
ALTIN
969,73
BIST
3.265,64
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
K.Maraş
Açık
30°C
K.Maraş
30°C
Açık
Çarşamba Açık
32°C
Perşembe Açık
35°C
Cuma Açık
35°C
Cumartesi Açık
35°C

Beyler bu işte bir yanlışlık var; Madem iddialar doğru o zaman niye hala görevinin başında!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğü’nde 1 yıl görev süresi kalan, başarılarına her gün bir yenisini katan Rektör Niyazi Can’ı yıpratmalar devam ediyor.

Beyler bu işte bir yanlışlık var; Madem iddialar doğru o zaman niye hala görevinin başında!
25.08.2021 09:45
0
A+
A-

Göreve geldiği zaman herkes ile barışık bir anlayışla, akademik öncelik ve şehrin kalkınması için var gücü ile çalışan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinin (KSÜ) Rektörü Niyazi Can, özellikle bir kesim tarafından hedef haline getiriliyor. KSÜ Tıp Fakültesi başta olmak üzere birçok alanda yazılan yazıların bir tanesi de doğru çıkıp da Can hakkında bir dava açılmadı. Öte yandan Can, hakkında soruşturma başlatılmaması halk arasında “O halde yazılan bunca yazının ve yapılan bu kadar haberin doğruluğuna nasıl inanalım?” şeklinde yorumlanıyor.

SİZ DÖNEMİN REKTÖRLERİNİ BİLİR MİSİNİZ?

1992 yılında büyük bir özveri ile kurulan KSÜ’nün rektör yönünden yüzü bir türlü gülmedi. 28 Şubat post modern darbesinin en bariz hissedildiği yıllarda KSÜ’de adeta kıyım yaşandı. Kamusal alan kisvesi nedeniyle başörtülü binlerce bayan öğrenci üniversiteye alınmadı. Bu dönemlerin etkisini yaşayan KSÜ, bir de önceki yöneticilerin uygulaması nedeniyle hep eksi puan aldı. Şu anda KSÜ, Niyazi Can sayesinde altın çağlarını yaşarken, pandemi döneminde en sorunsuz eğitim veren üniversitelerin başında yer aldığı bizzat öğrenci ve akademisyenler tarafından ifade ediliyor

ŞEHİRDEKİ ÜRETİM KALEMLERİ CANLANIYOR

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinin (KSÜ) Rektörü Niyazi Can, şehrin kalkınması için bilim yuvası olan üniversiteyi, şehirdeki üretim yapan kalemlerin hepsine entegre etmiş durumda. Yani yıllardan bu yana konuşulan üniversite sanayi iş birliği sağlanmış ve şehirdeki bilime dayalı hususların  hepsi KSÜ tarafından ilgilenilir ve takip edilir hale gelmiştir.

PEKİ NEDEN YIPRATILIYOR?

Eskinin en büyük alışkanlığı olan çamur at izi kalsın bu dönem en çok KSÜ Rektörü Can’a kullanıldı. “Milyonluk vurgunlar, Sayıştay Raporları” gibi haberlerin hepsi havada uçuşurken, Can hakkında dava açılmadı. Bunun sebebi ise yapılan her şeyin usulüne uygun olması ve işleyişte her hangi bir sıkıntının olmaması olarak yorumlanırken, KSÜ içinde ve dışında Can’a karşı olanların başlattığı bir kirli kampanya ise en çok bu şehre zarar verdiği bildirildi.

GAZETEMİZ MUHABİRİ ARAŞTIRDI

Gazetemiz muhabirinin yaptığı araştırma ve KSÜ yetkilisinden aldığı bilgi ise şöyle: “

Şehrimizin ve üniversitemizin tanıtımı için adeta seferberlik yapılıyor. Rektörlükte ve her birimde tanıtım birimleri kuruldu. Ulusal ve yerel medyada tüm tanıtım fırsatları değerlendiriliyor.  Neticesi de alınıyor.

BÖLÜMLER DOLDU TAŞTI

Bölümlere öğrenci gelmesi yani doluluk zirvelere ulaştı. Zira üç yıl içinde KSÜ‘de doluluk yüzde 84’ten yüzde 96’lara çıktı. Uzaktan eğitim sorunsuz yürüyor, gençlerimiz evlerinden derslerini işliyorlar. Dijital alt yapı sürekli güçleniyor.

YENİ FAKÜLTELER AÇILIYOR ve FAALİYETLER ARTARAK DEVAM EDİYOR.

Son 3 yılda spor bilimleri, sağlık bilimleri, diş hekimliği fakülteleri faaliyete geçti, yeni bölümler yanında pasif bölümlere hocalar alınarak ilave 60 bölüm ve programda eğitim öğretime başlandı. Teknokent ve ÜSKİM yeniden yapılandırıldı. Yeni projeler hayata geçirildi. Tez ve projelere konu olan memleket sorunları ilave desteklerle taltif edildi ve ediliyor. Memleketin her değerine sahip çıkılıyor. Altın, çelik mutfak eşyası, tekstille ilgili yeni projeler yapılıyor ve bir bir hayata geçiriliyor. Şehrimizin edebiyat ve şiirin başkenti olmasının nişanesi olarak Edebiyat bölümü daha önce olmayan ama olması gereken seviyeye taşındı. Üç yıl öncesine kadar Edebiyat bölümünün lisansüstü programları yokken şimdi doktora programı dahi açıldı ve öğrenci aldı. Deprem, lojistik, tekstil, ziraat ve ormancılık vb. alanlarda topluma ve sektörlere danışmanlık yapıldı ve halen yapılmaktadır. Üniversitede ilk kez proje koordinasyon birimi kuruldu, AB’ye TÜBİTAK’a DOĞAKA’ya çok sayıda projeler hazırlandı.

Kültür sanat etkinlikleri pandemi öncesinde zirve yapmıştı. Öğrenci kulüp (topluluk) faaliyetleri, bilim ve teknoloji haberlerinin yüzde yüz arttığı yine yönetimin açıklamalarında net bir şekilde görülmektedir.

TIP FAKÜLTESİ ve HASTANEDEKİ YENİLİKLER

İlk kez akreditasyon çalışmaları hızlandırıldı, patent başvuruları arttırıldı,  KBB, cildiyle, mikrobiyoloji gib i bölümler akredite edildi. Hastaneye yeni cihazlar alındı. Kapalı kalp ameliyatları,  kornear (göz) ve koknear (KBB) vb. ameliyatlar yapıldı ve başarılı bir şekilde yapılıyor. Acilde hoca sayısı iki katına çıktı. Acilde modern bir bekleme alanında hasta yakınları hastasının içerdeki sürecini ekrandan takip ediyor. 

Üniversitede 4 bine yakın hoca, memur, işçi çalışıyor. Kurumlar dinamik yapılardır, 20 kişi ayrılır 30 kişi başlar. Hastaneden 4 yılda 20 kişi ayrıldı diye hocalar küstürülüyor kara propagandası yapılıyor. Oysa ki bunun kaç katı personel alındı bu yazılıyor mu? Hastanede sorun var diyorlar, 3-4 sene önce nasıldı karşılaştırılıyor mu?

Tıp fakültesine girdiğinde artık hoş geldin, “bana sor” diyen personel insanları karşılıyor, amacımız sıfırlamak olsa da elbette sorun yaşanır her gün 3-4 bin hastanın girip çıktığı yerde birkaç tane. “Çözüm masası” kurulmuş, sorununu dinliyor ve yol yöntem gösteriyorlar. Küçük bir gelişme denilebilir ama hastaları taşımak üzere ilk kez elektrikli hasta taşıma araçları alındı. Hastalar daha konforlu ve daha hızlı bir şekilde taşınıyor artık. Tüm bu gelişmeler 3 yıl öncesine göre hasta başvuru ve ameliyat sayılarında artışın olacağını gösteriyor. KSÜ yönetimi bu anlamda artışın yüzde 65 olduğunu basın açıklamalarında belirtiyorlar.

PASİF BÖLÜM İSTEMİYORUM

Rektör Bey, pasif hiçbir birim ve bölüm istemiyorum diyor. Uygulamalı eğitim, işlevsel stajlar kavramlarını önemine binaen tekraren dillendiriyor. Bunun bir sonucu olarak KSÜ, Cumhurbaşkanlığı insan kaynakları ofisinin staj seferberliğinde en fazla öğrenci başvurusu olan üniversitelerden biri oldu. SAMER Siyer Araştırma Merkezi bir yılda online 50 kitap yayımlıyor, kariyer merkezi şehre yönelik girişimcilik ve kariyerle ilgili sertifika programları düzenliyor. Yeni kurulan EDEM Kahramanmaraş Edebiyat Araştırmaları Merkezi şehrin edebiyat ve sanat zenginliğini gün yüzüne çıkarmaya çalışıyor vs. vs. Yürüyen atın başına vurmaya çalışanlar var, bunlara fırsat verilmemesi lazım.

Özet mahiyetindeki tüm bu gelişme, başarı ve yenilikleri bu gazeteciler niye yazmıyor. Yoksa bir yıl sonrası için kendilerine şans doğsun diye mi şimdiden rektör yıpratılıyor. Allah’tan korkmak lazım.

Yorumlar

  1. Doğruyu söylemekten korkma dedi ki:

    Öğrencilerin tercih döneminde aslı astarı olmayan haberlerle, çamuru aslında üniversiteye atıyorlar. Arama motorlarında asılsız saçma haberler yer alıyor oysa ki öğrencilerin tercih sebebi olacak güzelliklerinden bahsedilmesi gerekiyor. Maraş hepimizin neye hizmet ettiğini ve neye zarar verdiğini iyi sentezlemek lazım, kötüye karşı çıkalım, yanlışa muhalefet olalım elbette ama algı operasyonlarıyla bir yerler gelmek uğruna maraşımızı karalamayalım. Şunu asla unutmayın nasıl gelirseniz öyle gidersiniz yönetme sirası size gelecek elbet bırakın şerefinizle gelsin ki giderken şerefinizden de olmayın vesselam…