İndirimler art arda geldi! Vatandaş bankaya koştu...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası`nın politika faizini temmuzda 425, bu ay da 325 baz puan indirmesi tüketicilerin kredi taleplerini canlandırdı. Bankacılar canlanmanın ticari krediye de yansımasını bekliyor.İndirimler art arda geldi! Vatandaş bankaya koştu...

19.9.2019
247 kez Okunmuştur.

İndirimler art arda geldi! Vatandaş bankaya koştu...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası`nın politika faizini temmuzda 425, bu ay da 325 baz puan indirmesi tüketicilerin kredi taleplerini canlandırdı. Bankacılar canlanmanın ticari krediye de yansımasını bekliyor.

Merkez Bankası’nın bu adımı, aynı şekilde eylül ayında yapılacak faiz indirimi için de merak konusu oldu. Merkez Bankası, 12 Eylül’de yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında da politika faizini piyasa beklentilerinin üzerinde 325 baz puan indirerek yüzde 24 seviyesinden 16.50’ye çekti.

Hamle etkili oldu

Bankanın bu iki güçlü faiz indirimi hamlesinden sonra ilk yansıma kamu bankalarının yaptığı faiz indirimlerinde görüldü.

Kamu bankalarının ihtiyaç, konut ve ticari kredilerde yaptığı faiz indirimlerini özel bankalar da izlediler.

Kamu bankalarının ihtiyaç, konut ve ticari kredilerde yaptığı faiz indirimlerini özel bankalar da izlediler.

 

Genel olarak ekonomi çevresi geçen yıl yüzde 30’lara varan faizlerin şu günlerde yüzde 16’lara düşmesinin çok önemli bir gelişme olarak değerlendiriyor

Olumlu sinyaller var

Faiz indiriminin bir başka olumlu etkisi ise son aylarda büyük sıkıntı yaşayan otomotiv sektöründe görülüyor.

Merkez Bankası’nın bu iki faiz indirimi kararından sonra piyasada çok ciddi bir hareketlenme olmasa da canlanmanın başladığını ifade eden bankacılar, bireysel olarak ihtiyaç ve konut kredilerinde talep artışının olduğun, ancak ticari kredilerde talebin güçlü olmadığını belirtiyorlar.

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 19.09.2019
Güncelleme Tarihi : 19.09.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar