ÇAKAR LAMBA kullanması 1 Kasım`dan itibaren yasaklandı.

ÇAKAR LAMBA kullanması 1 Kasım`dan itibaren yasaklandı.

23.9.2019
190 kez Okunmuştur.

ÇAKAR LAMBA kullanması 1 Kasım`dan itibaren yasaklandı.

Daha önce defalarca genelgeler yöntemiyle önüne geçilmeye çalışılan çakarlı araçlar için yeni bir girişimde daha bulunuldu. İçişleri Bakanlığı; kamu ve mahalli idarelerde üst düzey yönetici, genel müdür ve daire başkanlarının araçlarında çakar lamba kullanması 1 Kasım`dan itibaren yasaklandı.

İçişleri Bakanlığı, trafikte yetkisiz çakar kullanımının önüne geçmek için harekete geçti. Bakanlık kamudan başlayarak özel araç sürücüleri dahil yetkisiz çakar kullanımını 1 Kasım’dan itibaren yasaklayacak.

Bu tarihten itibaren kamuda, mahalli idarelerde, diğer meslek kuruluşları ve üniversitelerde üst yönetici, genel müdür, daire başkanı veya başka unvanlar ile görev yapan kamu görevlilerinin kullanımındaki araçlarda çakar olarak tabir edilen ışıklı uyarı işaretlerinin kullanımına izin verilmeyecek.

Geçiş üstünlüğü tepe lambasıyla sağlanacak 

Kolluk görevlilerinin kullanımındaki resmi araçlarda ise ışıklı/sesli uyarı işaretleri, görevle ilişkili olmak kaydıyla, usul ve esaslarda belirtilen şartlar doğrultusunda kullanılacak. 

Bu usul ve esasların yürürlüğe gireceği 1 Kasım`dan itibaren, anılan araçlar dışında, kamuda, mahalli idarelerde, diğer meslek kuruluşları ve üniversitelerde üst yönetici, genel müdür, daire başkanı veya başka unvanlar ile görev yapan kamu görevlilerinin kullanımındaki araçlarda çakar lamba kullanımı yasaklanacak.

Karayolları Trafik Kanunu`nun 71`inci maddesinde yer alan, hakkında koruma kararı verilmiş kişilerin kullanımındaki araçlar ile kolluk birimlerine ait sivil araçlarda sadece aracın tepe bölgesinde sabit ve/veya sökülüp takılabilir ışıklı uyarı sistemi bulunabilecek. 

Bu araçlarda tepe lambası bulunması, sürekli geçiş üstünlüğü sağlamayacak. 

Zorunlu hallerde çakar kullanımına mesafe sınırı

Kolluk araçları dahil geçiş üstünlüğünden yararlanma sürekli olmadığından, bu araçlar ancak tehdit/görev durumununtaya koyacağı zorunlu hallerde ve en az 150 metre önceden duyulabilir/görülebilir şekilde ışıklı ve sesli uyarı sisteminin birlikte kullanılmasıyla kanunun öngördüğü geçiş üstünlüğü hakkından faydalanabilecek. 

Bu usul ve esasların yürürlüğe gireceği 1 Kasım`dan itibaren, tüm trafik birimleri etkin bir denetime başlayacak. 

Şartları sağlamayan tüm araçlara, araç sürücülerine ilişkin mevzuatta belirtilen idari yaptırımlar uygulanacak. Esaslara uymadığı tespit edilen araçlar trafikten men edilecek. Yetkisiz sistemlerin kullanılmasına müsaade eden kamu görevlileri hakkında gerekli işlemler tesis edilecek. 

Ayrıca, trafik muayenesinde araçlarda mevzuat dışında sesli ve ışıklı uyarı sisteminin bulunmasının da ağır kusur olarak nitelendirilmesi için gerekli çalışmalar başlatıldı.

DAHA ÖNCE SAYISIZ GENELGE YAYIMLANDI

Özellikle İstanbul trafiğinin korkulu rüyası olan çakarlı araçlar için geçmişte birçok genelge yayımlanmıştı. Ancak alınan tüm bu önlemlere rağmen, emniyet şeritlerini işgal eden çakarlı araçların önüne geçilememişti.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 23.09.2019
Güncelleme Tarihi : 23.09.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar