Yeni infaz düzenlemesiyle kimler serbest kalacak

Yeni infaz düzenlemesiyle kimler serbest kalacak Düzenlemenin, son anda bir değişiklik olmazsa, yılbaşından önce TBMM`den geçirilmesi hedefleniyor.

22.10.2019
671 kez Okunmuştur.

AKP, 1. yargı paketinin TBMM`de kabul edilmesinin ardından, uzun süredir kamuoyunda tartışılan infaz indirimi düzenlemesini öncelikli gündemine aldı.

Bir süredir Adalet Bakanlığı`nın üzerinde çalıştığı düzenlemenin, bundan sonra getirilmesi düşünülen yargı paketleri içinde değil, ayrı bir düzenleme olarak Meclis`ten geçirilmesi planlanıyor.

Düzenlemenin, son anda bir değişiklik olmazsa, yılbaşından önce TBMM`den geçirilmesi hedefleniyor.

BİR KEREYE ÖZGÜ DEĞİL KALICI DÜZENLEME

AKP, başlangıçta 2. yargı paketi içinde yer alması planlanan infaz düzenlemesi konusundaki kararını netleştirdi. AKP kaynakları, gerek cezaevindeki doluluk, gerekse kamuoyunda oluşan beklenti nedeniyle, sürecin uzamaması için de ayrı bir düzenleme yapılmasının planlandığını belirtiyorlar.

Söz konusu çalışma, daha önce TBMM`ye, kamuoyunda af olarak nitelendirilen şartlı ceza indirimi teklifi sunan Cumhur İttifakı`ndakitağı MHP`nin de bilgisi dahilinde yürütülüyor.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre; AKP kaynakları, yapılacak düzenlemenin, MHP`nin, hala Meclis`te bekleyen şartlı ceza indirimi teklifi gibi bir kereye özgü değil, infaz indirimi ve denetimli serbestlik koşullarında kalıcı yasal düzenleme içerdiğine dikkat çekiyorlar.

KAÇ KİŞİ TAHLİYE OLACAK

Cezaevlerinde halen 280 bin civarında tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü`nün Temmuz 2019 verilerine göre Türkiye`de 353 cezaevi bulunuyve bunların toplam kapasitesi 218 bin.

Yapılacak infaz düzenlemesiyle, cezaevinden en az 38 bin kişinin tahliye olacağı hesaplanıyor.

AKP`li bir yetkili, üst sınırı şimdiden öngörmenin mümkün olmadığını belirtmekle birlikte 38 ile 40 bin arasında kişinin yasa çıkar çıkmaz tahliye olabileceğini tahmin ettiklerini söyledi.

2004 ÖNCESİNE Mİ DÖNÜLECEK

Yeni infaz çalışması, suça göre farklı infaz sistemlerinin belirlenmesinin yanısıra, cezaevinde kalınan sürelerde indirime gidilmesini içeriyor. Parti kaynakları, caydırıcı olması bakımından bazı suçlarda cezaların ve infazanının 2004 yılında yapılan değişiklikle artırıldığını ancak gelinen noktada, istenen sonucun alınamadığı, cezaevlerindeki doluluğun had safhaya ulaşmasına yol açtığına dikkat çekiyorlar.

Yürürlükteki yasaya göre ağırlaştırılmış müebbet cezasından hüküm giyenlerin infazı 30 yıl, müebbet alanların 24 yıl, diğer süreli hapis cezası alanlar yönünden ise üçte ikianında uygulanıyor.

Yapılacak düzenlemeyle, süreli hapis cezalarındaki infazanının, 2004 değişikliği öncesindeki gibi, yarı yarıya uygulanması üzerinde duruluyor. Bu durumda örneğin 10 yıl ceza alan bir kişi 6 yıl 6 ay yerine 5 yıl cezaevinde kalacak.

Terör, kadına şiddet, çocuğa cinsel istismar, uyuşturucu suçlarının da aralarında bulunduğu bazı suçların ise kapsam dışında tutulması bekleniyor. Ancak istisnaların kapsamı henüz tam olarak netleşmedi.

Hukukun genel ilkesi gereği lehe olan hükümler geriye yürüyeceği için, yasanın yürürlüğe girdiği tarihte cezasının yüzde 50`sini çekenlere tahliye yolu açılmış olacak.

Denetimli serbestlikten yararlanma koşullarında da değişikliğe gidilerek, cezaylaantılı olarak yararlanma ilkesinin getirilmesi planlanıyor.

Mevcut uygulamada, cezasının son 6 ayını açık cezaevinde geçiren hükümlülerden koşullu salıverilmesine 1 yıl veya daha az süre kalanlar denetimli serbestlikten yararlanabiliyor.

Yeni düzenlemede, denetimli serbestlikten yararlanma koşulunun, tahliyeye 1 yıl kala değil, aldığı cezaanına göre belirlenmesi üzerinde duruluyor.

“1 GÜN DE OLSA CEZAEVİNDE KALACAK”

AKP, MHP`nin, terör dahil bazı istisnalar hariç tüm cezalarda bir kereye mahsus olmak üzere 5 yıl şartlı indirim içeren yasa teklifini bir af düzenlemesi olarak değerlendirmiş ve Devlet ancak kendisine karşı işlenen suçları affedebilir gerekçesiyle karşı çıkmıştı. Bu nedenle de yapılacak düzenlemenin af ve cezasızlık algısı yaratmaması gerektiği ifade ediliyor.

Yeni infaz sisteminde bu nedenle aldığı ceza miktarı ne olursa olsun, suçlunun 1 gün bile olsa cezaevinde kalmasının sağlanması gerektiği ifade ediliyor. Bu kapsamda kısa süreli hapis cezası alanların da cezaevine girmelerini öngören mevcut yasa hükmüne işlerlik kazandıracak düzenleme yapılması planlanıyor.

MHP NE YAPACAK

MHP; terör, Atatürk aleyhine suçlar, cinsel saldırı, soykırım, çocuk istismarı, devlete karşı suçlar hariç olmak üzere, 19 Mayıs 2018`e kadar işlenen suçlarda, bir kereye mahsus olmak üzere 5 yıl şartlı indirim içeren yasa teklifi hazırlamıştı.

Eylül 2018`de TBMM Başkanlığı`na sunulan teklife AKP, af içerdiği için destek vermemiş, düzenleme yasalaşamamıştı.

Teklifinin yasalaşması halinde 160 bin dolayında kişinin tahliye olacağını hesaplayan MHP, AKP`nin getireceği değişikliğe de, kendi teklifleri yasalaşmasa da destek vermeyi planlıyor

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 22.10.2019
Güncelleme Tarihi : 22.10.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar