Beyazıtlı Camisi’ndeki tarihi saat yaklaşık 90 yıldır tıkır tıkır çalışıyor.

Beyazıtlı Camisi’ndeki tarihi saat yaklaşık 90 yıldır tıkır tıkır çalışıyor.

24.10.2019
582 kez Okunmuştur.
width=780

Kahramanmaraş`taki Beyazıtlı Camisi`ndeki tarihi saat yaklaşık 90 yıldır tıkır tıkır çalışıyor.


Onikişubat ilçesi Yörükselim Mahallesi`nde Beyazıtoğulları`ndan Hacı Abdullah Bey tarafından 1618 tarihinde yaptırılan Beyazıtlı Camisi`ndeki duvarda asılı 90 yıllık olduğu bildirilen antika saat, görenlerin ilgisini çekiyor. Kentteki 3 önemli cami için yaptırılan antika saatlerden sadece biri günümüze kadar kalabildi.


Saatin, camiye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini söyleyen Beyazıt Camii İmam Hatibi Veli Ceyhan, saatin cami için önemli bir eser olduğunu söyledi.


Tarihi saatin yaklaşık 1 asırdır arızalanmadığını söyleyen Ceyhan, “Beyazıtlı Camimiz 1618 yılında yaptırılmış. Dış tarafı taş ustalığının, iç tarafı ise ahşap ustalığı ile inşa edilmiş. Saatimizin boyutalama 2 metreyi bulmaktadır. Saat yaklaşık olarak 90 yıllıktır. Camimizdeki bu saatten Kahramanmaraş`a 3 camide yaptırılmış. Bunlardan Ulu Cami, Acemli Cami ve bu camidir. Diğer camilerde günümüze gelmeyen saat, sadece bizim camimizde bulunmaktadır. 90 yıldır tıkır tıkır çalışmaya devam ederken üzerindeki motifler tarihimizin parlak geçmişini yansıtmaktadır ve her biri bir anlam ifade etmektedir. Saatimiz, yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiydedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 24.10.2019
Güncelleme Tarihi : 24.10.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar